Yılın ayları rehberinden – ilkbahar mevsiminin özellikleri ile ilkbahar mevsiminin ayları hangileridir aşağıda bununla ilgili belli başlı bazı açıklamalar yer almaktadır.

İLKBAHAR AYLARI NELERDİR

Diğer ülkelerin ilkbahar aylarını değil Türkiye’nin ilkbahar aylarını burada bahsedeceğiz. Zira her ülke bulunduğu coğrafi konum nedeniyle bu mevsimi farklı aylarda yaşamaktadır. Ülkemiz kuzey yarım kürede olduğu için, biz ilkbahar mevsimini yaşadığımız zaman, güney yarım kürede yer alan ülkeler sonbahar mevsimini yaşıyor. Onlar sonbaharı yaşarken de biz ilkbaharı. Bununla beraber Ekvador gibi ilkbahar mevsimi yaşamayan ülkeler olduğu gibi sürekli ilkbahar mevsimi görülen ülkeler de vardır. Yani yılın 12 ayı aynı mevsimi yaşayan ülkeler var olduğu gibi hiç ilkbahar yaşamayan ülkeler de vardır. Ancak ülkemiz bu açıdan çok şanslıdır. Zira biz dört mevsimi birden yaşayan bir ülkeyiz. Peki ülkemizde ilkbahar ayları ne zaman? İlkbahar mevsimi ne zaman başlar, ne zaman biter? İlkbahar mevsimi kaç aydır? Hangi ayda başlar hangi ayda biter? Ve yine ilkbahar aylarının İngilizceleri ve İngilizce okunuşları aşağıda yer alıyor.

GÜN – AY – YIL YAZ NASIL OLUŞUR?

Her ne kadar ülkemizde ilkbahar mart ayında başlayıp, mayıs ayında bitse de, ilkbahar anlamında sıcaklık etkisi üç aydan azdır. Eskiden ilkokullarda, duvar panolarında mart, nisan, mayıs olmak üzere üç aydan bahsedilirdi. Oysa artık ilkbahar, mayısta başlayıp, haziranda bitiyor. Tabii bunda küresel ısınma ve değişen mevsimsel dengelerin de etkisi var. Ancak artık normalde ilkbahar olan mart ayında montlarımızı, gocuklarımızı, parkalarımızı, kazaklarımızı çıkarmamış, hala uzun kollu giyecekleri tercih ediyoruz. Normalde ilkbahar ayı olan haziranda ince kıyafetler giymemiz gerekirken, kışlık elbiseleri giymeye devam ediyoruz. Ta ki haziran ortasına hatta şehrine göre sonuna kadar. Dolayısıyla mayıs ve haziran olmak üzere ülkemizde ilkbahar mevsimi özellikleri gösteren aylar bu iki aydır demek hiç yanlış olmaz. Ancak resmi olarak kuzey yarım kürede ilkbahar mevsimi başlangıcı 20 mart, kuzey yarım kürede ilkbahar mevsimi bitirişi 21 hazirandır. Bu tabii her ülkeye göre değiştiği için dikkate almamak gerekir. Yine ilkbahar mevsimi meyveleri ve sebzeleri de bu mevsimde çıkmaya başlamaktadır.

*** ilkbahar mevsimi hangi ayda başlar biter hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir