takvim

Ülkemiz de dünyadaki diğer ülkeler de zamanın gelişimine bağlı olarak çok çeşitli takvimler kullanmıştır. Türklerin kullandığı takvimler de oldukça çeşitlidir. 12 hayvanlı Türk takvimi, Çin takvimi, Gregoryen takvimi, Uygurların kullandığı takvimler, rumi takvim ve hicri takvim. Peki şu anda biz hangi takvimi kullanıyoruz?

TÜRKİYE GÜNÜMÜZDE HANGİ TAKVİMİ KULLANIYOR

Sırasıyla Türklerin kullandığı takvimler hangileridir? Bu takvimler nelerdir?

İlk önce Türklerin kendine has takvimi olan 12 hayvanlı Türk takvimi kullanılmıştır. Bu takvim uzak doğuda hala kullanılmaktadır. Sonrasında Türklerin Müslümanlaşması ile birlikte, Türk takvimi kullanılmayı bırakarak Arap ve Farsların takvimleri kullanılmaya başlanmıştır. Sonrasında Hicri takvim kullanılmış, Büyük Selçuklular döneminde Celali takvimi ve Osmanlı ile birlikte Rumi takvim kullanılmaya başlanmıştır.

Sonrasında Rumi takvim artık dünyada birkaç Arap devleti dışında kullanan olmaması, dünyanın önemli ülkeleri ile ticaret, sanayi, bankacılık ve ulaşım alanında zorluklar çıkarması ile birlikte 1926 yılından itibaren şu an kullandığımız miladi takvim kullanılmaya başlanmıştır. Miladi takvim, dünyanın her yerinde kullanılan takvimle aynıdır. Bu takvime geçişle birlikte, ülkemiz dünyaya entegre olmuş, bankacılık, finans, ulaşım başta olmak üzere aksaklıklar giderilmiştir.

KAÇ TANE TAKVİM VARDIR?

Dünya üzerinde çok çeşitli takvimler vardır. Bugün hala Afrika kabilelerin kendine özgü takvimler dahi kullandıkları bilinmektedir. Hatta Kuzey Kore’nin kendine özgü takvimi dahi vardır. Ancak Türkler de olmak üzere beş çeşit takvimden bahsetmek mümkündür. Bunlar da yukarıda belirtilenlerdir. Ancak bugün dünya miladi takvimi kullanmaktadır. İran, Suudi Arabistan gibi Hicri ve rumi takvimi kullanan ülkeler de vardır. Ancak bu takvimler tamamen sembolik olup, esasen miladi takvimi kullanmaktalar. Tüm iş ve işlemleri yaparken miladi takvimi esas almaktadırlar. Şu anda miladi takvim özellikleri ile en uygun takvimdir ve diğer takvimlerin artık geçerliliğinden bahsetmek mümkün değildir.

DÜNYADA GÜNÜMÜZDE KULLANILAN TAKVİMLER NELERDİR?

Yukarıda da değinildiği üzere Afrika’daki kabilelerden tutun, Ortadoğu diktatörlükleri, Uzakdoğu ülkeleri başlıca olmak üzere pek çok dünyada kullanılan takvimlerden bahsetmek mümkündür. Örneğin Kuzey Kore kendi liderleri Kim Jong Il’in doğum gününü esas alan takvimi başlangıç kabul eden bir takvimi kullanmaktadır. Ama Avrupa’nın Amerika’nın Rusya’nın Asya’nın kullandığı takvim olan miladi takvim, tüm dünyada doğrudan ya da dolaylı olarak kullanılmakta, dünya üzerindeki tüm düzen bu takvim üzerinden yürütülmektedir.

İLK TAKVİM NEDİR? NE ZAMAN KİM TARAFINDAN İCAD EDİLMİŞTİR?

İlk takvim Sümerler tarafından icad edilmiş ve ay yılı esasına göre düzenlenmiştir. Tarihte yapılan ilk takvim hangi amaçla yapılmıştır sorusunun cevbı da günümüzle aynıdır. Nasıl ki günümüzde sosyal yaşamı, ekonomiyi, ulaşımı vs. düzenlemek için bir sınıflandırmaya ihtiyaç duyuyorsak o zamanlarda da sosyal yaşamı düzenlemek için zaman kavramında bir düzen olmak durumunda idi. Buna da Sümerler takvimle çözüm bulmuş ve günümüzdeki modern takvim olan miladiye kadar gelinmiştir.

*** takvimler nasıl ortaya çıkmıştır hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

 

 

 

 

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir