Dünya saatleri – Asya ülkeleri saatleri ile Türkiye – Asya zaman dilimi farkları rehberinden – Türkiye – Azerbaycan saat farkı nedir? Kaç saattir? Azerbaycan’da şu an saat kaç aşağıda bununla ilgili bilgiler yer almaktadır.

TÜRKİYE – AZERBAYCAN SAAT FARKI NEDİR?

İki ülke arasındaki saat farkını en doğru şekilde tespit edebilmek için öncelikle hangi saat diliminde – hangi zaman diliminde yer alıyor onu tespit etmek gereklidir. Aşağıda Türkiye hangi saat (zaman) diliminde ve Azerbaycan hangi saat (zaman) diliminde yer alıyor ona bakalım.

Azerbaycan saat dilimi nedir? GMT +4
Türkiye saat dilimi nedir? GMT +3

Buradan da anlaşılacağı üzere Azerbaycan, Türkiye’den 1 saat ileride. Veya başka bir deyişle Türkiye, Azerbaycan’dan 1 saat geride zaman dilimi olarak yer alıyor.

ŞU AN AZERBAYCAN SAAT KAÇ?

Yukarıdaki veriler ışığında, şu an ülkemizde saat kaç ise Azerbaycan saati de bizden bir saat fazlası. Yani şu an sabah saat 9 ise, Azerbaycan’da saat sabah 10. Şu an öğlen 12 ise, Azerbaycan’da öğlen saat 13, Şu an akşam 6 ise, Azerbaycan’da saat akşam 7, Şu an gece 11 ise, Azerbaycan’da gece saat 12 demektir.

AZERBAYCAN ŞEHİRLERİNDE ZAMAN

Bu ülke tek bir zaman dilimini kullanmaktadır. Dolayısıyla şu anda Bakü’de saat kaç, Gence’de saat kaç, Şeki’de saat kaç, Sumgayıt’ta saat kaç, Dağlık Karabağ’da saat kaç, Nahçıvan’da saat kaç, Ağdam’da saat kaç, Kuba’da saat kaç, Oğuz’da saat kaç sorularının tamamı, ülkemizin 1 saat ilerisi olacak şekilde hesaplama yapılabilir.

AZERBAYCAN NAMAZ VAKİTLERİ

Azerbaycan ezan vakitleri ve saatleri yukarıda bahsedildiği şekilde hesaplanamaz. Bilinmesi gerekir ki, ulusal saat dışında bir de yerel saat hesaplaması vardır. Ve namaz vakitleri hesaplaması, yerel saate göre yapılır. Bu yüzden bir Azerbaycan imsakiyesi edinilmesi gerekmektedir.

*** Azeerbaycan time zone hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir