Hicri takvim – miladi takvim çevirme örnekleri rehberinden hicri takvime göre 1342 senesi doğum tarihli birinin bugünkü yaşını hesaplama ve miladi takvime dönüştürme ile ilgili bilgiler aşağıdaki satırda bulunmaktadır.

1342 YILI HANGİ YILA DENK GELİR

Bu genelde ülkemizde yaşlı insanların doğum tarihidir. Tapu ve nüfus kayıtlarında sıkça karşımıza çıkar. 1300’lü yıllarda çıkan doğumlar, ülkemizin modern takvime yani miladi takvime geçmeden önce kayıtlarda yer alan, çoğunlukla Osmanlı döneminden kalma tarihlerdir. Aşağıda 1342 yılı hangi yıl bunu açıklayacağız.

1342 yılında ne oldu? Hicri 1342’de doğan birisi şu an kaç yaşındadır?
Hicri takvime göre 1342 yılında doğan biri Miladi takvime göre 1924’te doğmuştur. Bu hesabı 2020 yılı için yaptığımıza göre, 2020’ten 1924 çıkarılır ve bu kişinin yaşı 96 olarak bulunur. Yani bu kişi 2020 yılında Miladi takvime göre 96 yaşındadır. Kısaca hicri 1342 miladi kaçtır sorusunun yanıtı özetle budur. Fakat dikkat edilmesi gereken, hicri takvim ile miladi takvim arasında ay farkları olduğundan, tam tarihi bilinmeyen durumlarda, yıl bir yıl ileri veya geri gidebilir. Dolayısıyla 1342 yılı 1923 veya 1925 yılına denk olabilme ihtimali de sözkonusudur. Bu hesaplamalar hicri ay bazında (Muharrem, Safer, Rebiülevvel, Rebiülahir, Cemaziyelevvel, Cemaziyelahir, Recep, Şaban, Ramazan, Şevval, Zilkade ve Zilhicce) ve miladi ay bazında (ocak, şubat, mart, nisan, mayıs, haziran, temmuz, ağustos, eylül, ekim, kasım ve aralık) farklılık göstermektedir. Bu aynı zamanda rumi takvime göre de hesaplama anlamına gelir. Ancak dikkat edilmesi gereken hicri ile rumi arasında 11 günlük fark olduğudur.

*** hicri 1342 miladi kaç eder hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir