zaman

İlkokul, ortaokul, lise, yüksekokul ve hatta üniversite yıllarında pek çok kez karşımıza çıkan ve ömr-ü hayatımız boyunca da çıkmaya devam edecek olan zaman ölçüleri birimleri çevirme tablosu hakkında bilgiler aşağıda yer almaktadır.

ZAMAN BİRİMLERİ SIRALAMA TABLOSU

Aşağıda büyükten küçüğe zaman ölçü sıralaması yapılmıştır. Bununla beraber büyükten küçüğe zaman birimleri sıralaması ise altta ayrıca verilmiştir.

Saniye: Yaklaşık olarak iki kalp atışı arasındaki süre.
Salise: 10 üzeri -2 saniye, yani saniyenin 100’de biri.
Milisaniye: 10 üzeri -3 saniye, yani saniyenin binde biri.
Mikrosaniye: 10 üzeri -6 saniye, yani saniyenin milyonda biri.
Nanosaniye: 10 üzeri -9 saniye, yani saniyenin milyarda biri.
Pikosaniye: 10 üzeri -12 saniye, yani saniyenin trilyonda biri.
Femtosaniye: 10 üzeri -15 saniye, yani saniyenin katrilyonda biri.
Attosaniye: 10 üzeri -18 saniye, yani saniyenin kentrilyonda biri.
Planck zamanı: 10 üzeri -49 saniye. Büyük Patlamadan sonra, kütle çekiminin diğer güçlerden ayrıldığı en kısa zaman süresi

En uzun zaman birimi nedir? Buna bin yıl demek mümkündür. 10 asırlık bir zaman dilimine tekabül eder. En küçük zaman birimi ise planck zamanı olarak tanımlanan ölçüm birimidir. Fizik ve matematik başta olmak üzere pek çok alanda en büyük ve en küçük zaman birimleri sıralamasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden notlama yaparak çalışmanızda fayda vardır. Pek çok tabir İngilizce ve Latince ile Fransızca dillerinden dünya dillerine geçmiştir.

*** zaman ölçüleri nelerdir hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

 

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir