zaman

Eskiden kol saatleri bir ihtiyaçtı. Hatta ihtiyaçtan da öteydi. Kol saati, duvar saati olmadan insanlar hayatını devam ettiremezdi. İster çalışan olsun, ister ev hanımı, ister öğrenci, isterse de bir emekli.

ARTIK SADECE BİR AKSESUAR

Bu zaman göstergeci olan saatler artık sadece bir aksesuar. Öyle ya kol saatleri hala satılıyor. Ama artık insanlar kol saatlerinin çalışıp çalışmadığına değil, görünüşüne bakıyor. Hatta öyle ki pek çok kol saati, pili bitince yenisi alınmıyor. Çünkü kol saatine ihtiyaç yok. Akıllı telefonlar var. Kimse akrebi yelkovanı takip etmek zorunda kalmadan telefondan saniyesine kadar öğrenebiliyor.

Aynı şey duvar saatleri içi,n de geçerli. Artık onlar da sadece bir aksesuardan fazlası değil. Bu yüzden artık eskisi gibi sade duvar saatleri göremiyoruz. Mutlaka estetik açıdan göze gözürünür olması gerekiyor. Ama tabii kol saatlerine davrandığımız gibi pilsiz bırakmıyoruz. Zira duvar saatlerinde saatin çalışıyor olması estetiğin en tamamlayıcı unsuru. Ancak bu kez de doğru olup olmaması önemli değil. Zira hem telefonlarda, hem bilgisayarlarda hem televizyonlarda zaman denen şeyi çok rahatlıkla öğrenebileceğimiz göstergeler mevcut.

Kol saatinde estetiksiz hali sadece askerler için geçerli. Vatani görevini yapanlar için meşhur yılların mavi renkli casio saati hayat kurtarıcı oluyor. Çünkü gerçekten saate bakmak onlar için yeterli ve geçerli. Ve yıllardan beridir belki de Avrupa ülkeleri içerisinde bu saat pazarını bir tek Türkiye’de kaybetmedi. Ortadoğuda ise hala kullanılıyor olması meşumdur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir